Jak obliczyć powierzchnię pokoju do malowania? – przydatne wskazówki

Jak obliczyć powierzchnię pokoju

Obliczenie powierzchni pokoju do malowania stanowi ważny krok, jeżeli zaplanowaliśmy zmianę czy odświeżenie koloru wnętrza. Dzięki wykonaniu dokładnych pomiarów możemy uniknąć zmarnowania materiału i kosztów dodatkowych wiążących się z kupnem zbyt dużej ilości farby. W poniższym artykule podpowiemy, jak obliczyć powierzchnię pokoju do malowania.

Dlaczego warto znać dokładną powierzchnię ścian przed ich malowaniem?

Wiedza na temat tego, ile metrów kwadratowych ściany będziemy mieć do pomalowania, stanowi podstawę celem obliczenia kosztów całości przedsięwzięcia. Dzięki temu poznamy ilość farby, którą musimy kupić, zanim rozpoczniemy pracę. Ponadto zlecając komuś pomalowanie ścian, łatwiej będzie nam policzyć przybliżone koszty usługi. Średnie koszty malowania ścian wahają się w różnym zakresie za metr kwadratowy. Niewątpliwie do takiej kwoty należy doliczyć też przeprowadzenie ewentualnych prac przygotowawczych.

Właściwe obliczanie powierzchni ścian

Żeby obliczyć powierzchnię ścian do malowania, konieczne są wymiary szerokości, wysokości i długości danego pomieszczenia.

Wzór:  wysokość x  szerokość =  powierzchnia danej ściany. Jeżeli mamy cztery takie same ściany, to wykonujemy obliczenia czterokrotnie. Jeżeli ściany różnią się między sobą wymiarami, wyliczamy każdą z nich z osobna. Miejmy na względzie konieczność odjęcia powierzchni drzwi oraz okien,  o czym napiszemy w dalszej części tekstu.

Przykładowe obliczenia:

Załóżmy, że wybrany pokój ma wymiary:

Wysokość: 2,5 m

Długość: 5 m

Szerokość: 4 m

Zatem mamy:

Dwóch krótszych ścian: 2,5 m x 4 m = 10 m2 (x2, gdyż mamy dwie identyczne ściany)

Dwóch dłuższych ścian: 2,5 m x 5 m = 12,5 m2 (x2, gdyż są dwie te same ściany)

Razem: 45 m2

Wyliczenie części architektonicznych

Chociaż większość osób chciałaby pomalować tylko gładkie i płaskie ściany, niestety nierzadko przychodzi się nam mierzyć z różnego typu dodatkami, jak okna, drzwi czy pozostałe elementy wystroju.

Jak zatem można obliczyć ich powierzchnię?

Okna: zwykle okna mają wymiary około 1,5 m x 1,5 m, co daje nam 2,25 m2.

Drzwi: najczęściej drzwi mają powierzchnię ok. 2 m2.

Jeżeli mają one niestandardowe wymiary, trzeba je dokładnie zmierzyć i obliczyć ich powierzchnię. Zatem, jeśli w wybranym pomieszczeniu są dwa okna i jedne drzwi, powinniśmy odjąć od całości powierzchni:

  • Okna: 2 x 2,25 m2 = 4,5 m2
  • Drzwi: 2 m2

Razem odjęte: 6,5 m2

Dlatego do pomalowania mamy: 45 m2 – 6,5 m2 = 38,5 m2

Narzędzia konieczne do wykonania pomiaru ścian

Do zmierzenia ścian niezbędne są podstawowe narzędzia. Taśma albo miarka miernicza to absolutne minimum. Bez nich ciężko będzie zmierzyć szerokość oraz wysokość ścian. Kartka i ołówek będą pomocne w zanotowaniu wyników, kalkulator zaś przyspieszy znacznie obliczenia.

Użycie takich narzędzi jest bardzo łatwe. Za sprawą miarki możemy uzyskać dokładniejsze pomiary, a notując je, unikniemy tym samym zapomnienia. Kalkulator pomoże nam w szybszym przeliczeniu powierzchni, co stanie się bardzo przydatne, kiedy zamierzamy zmierzyć więcej, aniżeli jedną ścianę.

Jak można unikać typowych pomyłek podczas obliczania metrów ścian do pomalowania?

Nawet niewielkie błędy mogą doprowadzić do sporych strat. Nierzadko zdarza się, iż użytkownicy zapominają o odjęciu powierzchni drzwi oraz okien, co doprowadza do zakupienia zbyt dużej ilości farb. Inny błąd to pominięcie obliczeń dla wielu ścian, co może przyczynić się do pominięcia ważnych pomiarów.

Zaniedbywanie takich kwestii może doprowadzić do frustracji oraz nadprogramowych wydatków. Dlatego tak ważne jest bardzo dokładne zapisywanie pomiarów oraz systematyczne podejście do wszystkich obliczeń. Zachowanie porządku w dokumentacji otrzymanych wyników pozwala na unikanie wielu różnych problemów z tym związanych.

Czynniki mające wpływ na wydajność farby

wydajność farby zależna jest od paru czynników, które należy uwzględnić. Powierzchnia ścian, typ farby kolor ścian oraz ich stan mogą znacznie wpływać na to, jaką ilość farby będziemy potrzebowali kropka przykładowo ciemne barwy, mogą wymagać zastosowania dodatkowych warstw, co na pewno zwiększa zużycie farby. Poza tym niezbędne jest zwrócenie uwagi na sposób malowania. Podczas używania wałków farba może zużywać się inaczej, aniżeli podczas malowania pędzlem. Dlatego obserwujmy, w jaki sposób zachowuje się farba w trakcie pracy, żeby dostosować plany do faktycznych potrzeb.