Prawidłowe sadzenie szczypiorku – co warto wiedzieć?

sadzenie szczypiorku

Szczypiorek to bez wątpienia jedna z najłatwiejszych do domowej hodowli roślina, którą z powodzeniem mogą uprawiać praktycznie wszyscy. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko prostej uprawie, lecz również bardzo ciekawym właściwościom prozdrowotnym, a także wpływaniu na smak i aromat posiłków. Jak powinno wyglądać prawidłowe sadzenie szczypiorku i o co należy zadbać?

Dlaczego warto sadzić szczypiorek?

Z jakiego powodu sadzenie szczypiorku jest tak popularne? Spowodowane jest to przede wszystkim jego ogromną popularnością w kuchni — delikatnie cebulowy smak wprost idealnie pasuje do twarożków, sałatek, a nawet sosów. Zauważyć również trzeba, że jego soczyście zielony kolor sprawia, że jest idealnym wyborem jako dekoracja do kanapek. Innym bardzo ważnym powodem popularności szczypiorku są jego dobroczynne właściwości na organizm. Jego skład jest bogaty w witaminę A oraz C, a także wiele składników mineralnych, co bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że uprawianie szczypiorku jest po prostu bardzo proste i wygodne. Można oczywiście sadzić go w ogrodzie, lecz także w domu w zwykłej doniczce.

Jak prawidłowo uprawiać szczypior?

Choć szczypiorek to roślina niewymagająca i stosunkowo prosta w uprawie, to jednak nie można zapominać o tym, że odpowiednie warunki będą wpływały na jakość i obfitość plonów. O czym w takim razie należy pamiętać, planując sadzenie szczypiorku i jak przygotować stanowisko?

Chcąc uzyskać możliwie jak najlepsze plony, warto szczypiorkowi zapewnić słoneczne stanowisko, a także żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebę. Idealne pH dla tej rośliny powinno wahać się w granicy 6-7. Kiedy jest najlepszy termin na posadzenie szczypiorku? Jeśli będzie on hodowany w domu, można sadzić oczywiście przez cały rok. Jeśli hodowla będzie zewnętrza, zaleca się, aby wysiać go wczesną wiosną tuż po ostatnich przymrozkach. Rzecz jasna możliwy jest wysiew także w lecie, lecz na uwadze należy mieć konieczność znacznie częstszego podlewania — wysoka temperatura może nadmiernie wysuszyć szczypiorek i ograniczyć jego wzrost.

W jaki sposób sadzić szczypior? Istnieją dwie możliwości — wysiew bezpośrednio do gruntu lub uprawa z gotowych sadzonek. W przypadku dłuższej uprawy warto mieć na uwadze konieczność przesadzenia szczypioru. Zaleca się, aby wykonać tę czynność raz na 3-4 lata. Zagwarantuje to lepszy wzrost i obfitsze plony.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja szczypiorku?

Jeśli chcemy, żeby nasz szczypiorek dobrze rósł i aromatycznie pachniał, musimy dodatkowo zadbać o prawidłową pielęgnację. Rzecz jasna absolutną podstawą jest regularne podlewanie, ponieważ szczypior doskonale się czuje w wilgotnej glebie. Zaniedbanie dostarczania mu wody bardzo szybko przełoży się na zaburzenie wzrostu. Kiedy jest najlepsza pora na podlewanie? Zaleca się, aby robić to z samego rana, gdyż dzięki temu uniknie się ryzyka wyparowania wody w wyniku dużego nasłonecznienia.

Kolejną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest regularne przycinanie szczypioru. Dzięki temu pobudza się go do dalszego wzrostu oraz otrzymuje się nowe i świeże pędy. Powinno się go skracać na długość około 2-3 cm nad ziemią.