Niskie temperatury, częste opady śniegu oraz deszczu to warunki atmosferyczne, które są naturalną barierą dla uprawy wszystkich gatunków lilii na polskim gruncie. Istnieją jednak odmiany, które poradzą sobie z takimi barierami klimatycznymi. Odpowiadając na pytanie, które lilie zimują w gruncie, są to: lilie azjatyckie oraz lilie trąbkowe. Będą one bez problemu zimować, niezależnie od stopnia mrozu. Powszechnie ogrodnicy uznają je za odmiany mrozoodporne. Na ich popularność wpływa także różnorodność barw oraz prosty proces uprawy.
Pozostałe odmiany lilii, które zimują w gruncie
Kolejnym przykładem mrozoodpornej lilii są lilie drzewiaste. Jak sama nazwa wskazuje są to wyższe gatunki. Mogą sięgać nawet do 240 cm. Konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie do minusowych temperatur. Niemniej jednak nie wszystkie odmiany można zakwalifikować jako gatunki lilii, które zimują w gruncie. Na przeciwnym biegunie znajdują się lilie orientalne. W tym przypadku należy cebulki wykopać oraz w okresie zimowym przechować w suchym miejscu, najlepiej w temperaturze od 4 do 10 stopni.
Podstawowe zabiegi związane z zimowaniem lilii
Kluczową rolę odgrywa ściółkowanie, którego funkcją jest ochrona korzeni przed mrozem. Odbywa się to za pomocą suchych liści, torfu albo kory. Ściółka izoluje oraz chroni przed kwiaty przed chwastami. W trakcie uprawy lilii należy pamiętać o usuwaniu przekwitniętych kwiatów. Usprawnia to proces rozwijania cebulek. Ponadto, zeschnięte liście są źródłem chorób oraz pożywką dla szkodników. Dlatego należy się ich pozbyć.
Najlepsze warunki dla uprawy lilii w przydomowym ogródku
Przede wszystkim trzeba pamiętać o ochronie przed wiatrem, ponad średniej temperaturze powietrza oraz wystarczającym poziomie nasłonecznienia. Gleba powinna być żyzna przepuszczalna, przewiewna oraz charakteryzująca się skutecznymi drenażem. Nie można dopuścić do zastoju wody. Sadzenie lilii najlepiej przeprowadzać na początku wiosny albo jesienią, na głębokości 10-15 cm.
Przykładowo lilie tygrysie, które zimują w gruncie preferują półcień. Są idealnym kwiatem dla mniej doświadczonych ogrodników. Konieczne jest jednak nawożenie lilii wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Wpływa to pozytywnie na ich dalszy rozwój. Ważne jest także umiarkowane podlewanie oraz usuwanie przekwitniętych kwiatów i zeschniętych liści.
Najważniejsze wskazówki dla uprawy lilii mrozoodpornych
Mimo wyższego poziomu odporności odmiany, które zimują w gruncie także wymagają pielęgnacji. Konieczne jest systematyczne usuwanie chwastów, które mają negatywne cechy nie tylko pod względem estetycznym, ale również zabierają kwiatom wodę i inne składniki odżywcze. Istotną rolę odgrywa sprawne ściółkowanie albo korą, albo torfem. Można także użyć suchych liści. To najlepszy sposób na ochronę korzeni przed mrozem. Jeżeli zależy nam na powiększeniu uprawy lilii tygrysich, to pamiętajmy że można je rozmnażać przez oddzielanie łusek lub przez cebulki przybyszowe.
Nie zapominajmy, że liliami także możemy się cieszyć zimą. Trzeba jednak wybrać odmiany, które poradzą sobie z zimowaniem w gruncie i odpowiednio je zabezpieczyć. Bez wątpienia będą to lilie azjatyckie tudzież trąbkowe.