Smugi po malowaniu. Co zrobić, by przestały być problemem?

smugi po malowaniu

Pomalowałeś już ściany w swoim mieszkaniu? Jeśli tak, to może się okazać, że to jeszcze nie koniec prac, jakie należy przeprowadzić. Typowym problemem są bowiem smugi po malowaniu. Co można zrobić, by uporać się z tym problemem? Skuteczne sposoby na uporanie się z tym problemem znajdziesz w naszym tekście!

Smugi po malowaniu. Skąd się one biorą?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Poniżej przedstawiamy przykładowe przyczyny smug na ścianie po malowaniu:

  • niewłaściwa technika malowania – praktyka pokazuje, że smugi po malowaniu mogą być np. efektem zbyt mocnego dociskania wałka do ściany. Jeśli chodzi o technikę malowania, to trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, konieczne jest równomierne malowanie powierzchni. Dobrym pomysłem jest malowanie od jednego rogu ściany, w jednym stałym kierunku. Zdecydowanie nie warto robić długich przerw podczas malowania, ponieważ jeśli zaczniesz malować kolejny fragment ściany po tym, jak nałożona w miejscu obok farba już wyschnie, łączenia staną się widoczne. Jeśli zamierzasz nałożyć drugą warstwę farby na ścianę, odczekaj, aż pierwsza całkowicie wyschnie,
  • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura podczas malowania (odpowiednie wskazówki w tej kwestii można znaleźć na opakowaniu danego produktu). Choć każdy preparat może mieć inne wymagania, to ogólne zasady w tej kwestii są następujące: temperatura w przedziale od osiemnastu do dwudziestu dwóch stopni w skali Celsjusza, wilgotność powietrza na poziomie od czterdziestu do sześćdziesięciu procent. Wietrzenie pomieszczenia powinno być przeprowadzone dopiero po wykonaniu pracy,
  • zniszczony wałek, który wykorzystuje się podczas malowania, pędzel malarski, który zostawia włosie,
  • nieodpowiednie narzędzia do malowania. Przykładowo, włosie wałka malarskiego powinno mieć długość dostosowaną do rodzaju farby oraz powierzchni (przykładowo, dłuższe włosie będzie odpowiednie w przypadku chropowatych powierzchni, z kolei krótkie lepiej zastosować w przypadku gładszej ściany).

Smugi po malowaniu. Jaką formę wybrać, by móc ich uniknąć?

Kolejnym powodem może być złej jakości, tania farba do malowania. Niestety, niska cena może oznaczać taki preparat, który trzeba nakładać na ścianę w kilku warstwach, a takie działanie to jak proszenie się o smugi. Praktyka pokazuje, że najlepsze farby to farby akrylowe lub lateksowe. Powinna być to farba o niskim współczynniku lepkości. Aby uniknąć błędu na dużą skalę, warto przetestować dany produkt na niewielkim fragmencie ściany, by zobaczyć, czy na jej powierzchni powstają smugi.

Smugi po malowaniu. Co zrobić, by przestały być problemem? Podsumowanie

Smugi na ścianie po malowaniu to niestety dość powszechny problem. Niedoskonałości te są zwykle konsekwencją oszczędzania na farbie i kupowaniu raczej jej tańszych wersji. Nie bez znaczenia są również nieodpowiednie (lub w nieodpowiedni sposób wykorzystywane) narzędzia oraz niewłaściwa technika malowania. Zależy Ci na tym, by uniknąć problemu w postaci nieestetycznych smug na ścianie? Jeśli tak, to wiesz, co masz robić: wybierz farbę dobrej jakości, zainwestuj w porządne wałki lub pędzle malarskie, maluj w odpowiednich warunkach.