Po ilu latach kwitnie katalpa – porady i wskazówki

Katalpa to niezwykle popularne drzewo, które jest chętnie hodowane przez wielu właścicieli ogrodów. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim efektownemu wyglądowi, który doskonale upiększa ogród. Rozważając hodowlę tej rośliny, trzeba mieć jednak świadomość, że swój piękny wygląd uzyska ona dopiero po kilku latach od jej posadzenia. Po ilu latach kwitnie katalpa i w jaki sposób powinna wyglądać hodowla, aby uzyskać możliwie najlepsze efekty?

Katalpa — podstawowe informacje

Katalpa, czyli popularna Surmia, to drzewo wyróżniające się pięknymi kwiatami i egzotycznym wyglądem, który rewelacyjnie upiększa ogród. Szczególnie interesujące są oczywiście same kwiaty, które mają naprawdę spory rozmiar i piękny dzwonkowaty kształt. Jeśli chodzi o ich kolorystykę, to mają one barwę białą z bardzo delikatnym dodatkiem purpury, a także z żółtymi kreseczkami i plamkami znajdującymi się wewnątrz kielicha. Charakterystyczne dla katalpy są także liście, które mają dość znaczny rozmiar i sercowaty kształt. Ich duża ilość tworzy bardzo gęsty zielony parasol, tak szczególny dla tej rośliny.

Jaki jest cykl kwitnienia katalpy?

Osoby zainteresowane posadzeniem i hodowaniem Surmii oczekują, że niemal od razu stanie się ona gęsta, kolorowa i w krótkim czasie stanowić będzie ozdobę ich ogrodu. Niestety na tak okazałe rezultaty hodowli trzeba będzie nieco poczekać. Po ilu latach kwitnie katalpa i jak wygląda jej cykl wzrostu?

Zdecydowanie najczęściej klasyczny cykl kwitnienia katalpy rozpoczyna się dopiero po 3, a często nawet po 5 latach od posadzenia. Przez te lata roślina będzie się dopiero rozwijała i nie będzie owocować. Pamiętać jednak trzeba, że nawet po upływie 5 lat może nie pojawić się pełne rozwinięcie kwiatostanów. Osiągnięcie przez katalpę pełnego rozwoju i uzyskanie bogatego kwiatostanu zająć może nawet do 10 lat. Skąd tak wielkie wahania szacowanych lat? Wszystko oczywiście zależy od konkretnego gatunku rośliny, lecz jej rozwój w największym stopniu uzależniony jest od warunków hodowli, a także jakości pielęgnacji rośliny. Zaniedbania na tym polu prowadzić mogą do zaburzenia rozwoju rośliny, a zatem do opóźnienia jej kwitnienia.

Wymagania katalpy

Chcąc hodować samodzielnie w ogrodzie katalpę i móc cieszyć się jej pięknym kwiatostanem, koniecznie trzeba najpierw zdobyć wiedzę o jej wymaganiach w zakresie stanowiska. Czy musi być ono silnie nasłonecznione, czy może katalpa powinna rosnąć w cieniu? Jakiej jakości jest preferowana przez nią gleba i jak często powinno się ją podlewać? Prezentujemy poniżej wszystkie najważniejsze odpowiedzi na pytania w zakresie wymagań tej szczególnej rośliny.

Najlepsza dla katalpy jest gleba żyzna, bogata w składniki mineralne, a także lekko kwaśna. Bardzo ważne jest także to, aby była to ziemia przepuszczalna, co znacznie ułatwi roślinie dostęp do wody. Katalpa świetnie będzie wzrastała w glebie luźnej, która zapewni systemowi korzennemu łatwy dostęp do tlenu. Zdecydowanie najlepsza będzie zatem nasłoneczniona gleba gliniasto-piaszczysta, która przeważnie spełnia wszystkie powyższe parametry

Jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Kolosalne znaczenie dla skrócenia okresu oczekiwania na pierwsze kwitnienie ma pielęgnacja katalpy. Jak powinno się o nią dbać, aby wzrastała w najbardziej efektywny sposób. Po ilu latach kwitnienie katalpy będzie mogło się pojawić, jeśli zapewni się jej możliwie najlepszą opiekę?

Oczywiście podstawą zdrowego wzrostu każdej rośliny jest jej podlewanie. Katalpa preferuje glebę wilgotną, lecz jednoczenie dość dobrze osuszoną. Jeśli dostarczy się jej zbyt dużą ilość wody, doprowadzić można do rozpoczęcia procesu gnilnego systemu korzennego. Za optymalne podlewanie uznaje się dostarczanie wody raz w tygodniu.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest przycinanie rośliny. Czynność ta doprowadzi do wzmocnienia kwitnienia, a dodatkowo będzie można kształtować wygląd i wielkość rośliny. Z tego powodu szczególnie ważne jest przycinanie drzewka w pierwszych latach po jego posadzeniu. W przypadku starszych drzewek czynność tę można ograniczyć do usuwania jedynie przekwitłych już kwiatostanów, aby zrobić miejsce na nowe.