Dobre sąsiedztwo dla rabarbaru – czyli jakie?

dobre sąsiedztwo dla rabarbaru

Rabarbar to niezwykle ceniona roślina wieloletnia, która może wydawać plony przez wiele lat, lecz niezbędna jest do tego profesjonalna pielęgnacja. Jego charakterystyczny, kwaskowaty smak sprawia, że jest chętnie wykorzystywany w kuchni do wypieków, kompotów bądź dżemów. Aby jednak rósł zdrowo i dostarczał pięknych zbiorów, warto zadbać o odpowiednie sąsiedztwo w ogrodzie. Jakie jest zatem dobre sąsiedztwo dla rabarbaru?

Warzywa i zioła wspierające rabarbar – które warto mieć na uwadze?

Jeśli szukasz dobrego sąsiedztwa dla rabarbaru, to musisz wiedzieć, że roślina ta najlepiej rośnie w towarzystwie roślin, które nie konkurują z nią o zasoby glebowe i jednocześnie przyczyniają się do polepszenia jej zdrowia. Doskonałymi sąsiadami są bez wątpienia cebula i czosnek, które wydzielają specjalne substancje odstraszające szkodniki, do których zaliczamy przede wszystkim mszyce czy nicienie. Te rośliny wpływają bardzo korzystnie nie tylko na sam rabarbar, ale również na ogólną kondycję gleby. Szpinak to także istotne warzywo, które dobrze współgra z rabarbarem, bowiem zabiera mu składników odżywczych, a jego szerokie liście pomagają zatrzymać wilgoć w glebie. Warto ponadto rozważyć sadzenie rabarbaru w pobliżu koperku i pietruszki. Te aromatyczne zioła są znane z tego, że działają odstraszająco na niektóre owady, a ich obecność w sąsiedztwie może znacząco wpłynąć na poprawę smaku i aromatu rabarbaru. Dzięki temu rabarbar będzie smakować jeszcze lepiej niż zazwyczaj.

Kwiaty i rośliny ozdobne dla zdrowia rabarbaru – jakie opłaca się wykorzystać?

Warto mieć na uwadze to, że nie tylko warzywa i zioła są w stanie wspierać rozwój rabarbaru. Także niektóre rośliny ozdobne mają pozytywny wpływ na jego wzrost i odporność, o czym zapomina wielu ogrodników. Doskonałym wyborem są zdecydowanie nagietki i aksamitki, które znane są ze swoich wyjątkowych właściwości odstraszających rozmaite szkodniki. Ich intensywny zapach bardzo efektywnie zniechęca mszyce oraz nicienie, które mogłyby wyraźnie zaszkodzić rabarbarowi. Co więcej, ich korzenie wydzielają substancje polepszające strukturę gleby i ograniczające rozwój niektórych patogenów, co także jest niemałą zaletą. Rabarbar dobrze rośnie też w sąsiedztwie truskawek. Te niskie rośliny okrywowe pomagają zatrzymać wilgoć w glebie. Jest to bardzo korzystne szczególnie w okresach suszy. Oprócz tego truskawki znacząco ograniczają rozwój chwastów, które mogłyby konkurować z rabarbarem o wodę i składniki mineralne.

Rośliny, których należy unikać w pobliżu rabarbaru

Pomimo że rabarbar dobrze łączy się z wieloma roślinami, to niektóre gatunki mogą negatywnie wpłynąć na jego wzrost i zdrowie. Warto o tym pamiętać, szukając dla rabarbaru dobrego sąsiedztwa. Przede wszystkim musisz unikać warzyw kapustnych. W pobliżu rabarbaru odradzane są brokuły, kalafior czy jarmuż. Rośliny te mają ogromne zapotrzebowanie na azot, co może prowadzić do szybkiego wyjałowienia gleby i pogorszenia wzrostu rabarbaru. Ich obecność może ponadto sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Nie najlepszym sąsiedztwem dla rabarbaru są ponadto pomidory i fasola. Rośliny te mają dość głęboki system korzeniowy i intensywnie pobierają wodę, co bardzo negatywnie wpływa na wilgotność gleby wokół rabarbaru.