Ile stopni ma zimna woda w kranie – dowiedz się więcej na temat sieci wodociągowych

ile stopni ma woda w kranie

Spore grono osób zastanawia się nad tym ile stopni ma zimna woda w kranie. Poniżej znajdują się istotne informacje nie tylko na temat temperatury wody, ale również innych kwestii związanych z siecią wodociągową. Wiadomo, że taka woda jest chłodna, ale określenie jej precyzyjnej temperatury już nie jest takie proste. Warto uzyskać więcej informacji w tym zakresie.

Ile stopni ma zimna woda kranowa – podstawowe informacje

Jeśli chodzi o temperaturę, rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje wody płynącej z kranu:

  • zimna,
  • letnia,
  • gorąca.

Wiele osób nie wie jaka jest dokładna temperatura zimnej wody. Wiadomo tylko, że jest ona chłodna w dotyku. Niestety nie ma jednej konkretnej wartości takiej wody. W zależności od dostawcy, temperatura może być odrobinę wyższa lub niższa, a woda nadal będzie klasyfikowana jako zimna.

Zazwyczaj temperatura zimnej wody mieści się w granicach od 9 do 15 stopni Celsjusza. Jest to więc wartość sporo wyższa niż zero, więc nie trzeba martwić się ryzykiem zamarznięcia.

Czy istnieją przepisy prawne mówiące o tym ile stopni ma zimna woda w kranie?

Jeśli chodzi o Polskę to nasze krajowe przepisy nie regulują jednoznacznie kwestii temperatury zimnej wody kranowej. Nie da się więc znaleźć żadnych wytycznych czy też widełek temperatur w przepisach obejmujących jakość wody, w normach budowlanych czy też przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody pitnej, wyraźnie określone są kwestie bakteriologiczne, fizykochemiczne i organoleptyczne, ale kwestia temperatury nie jest w nich poruszana. Sytuacja wygląda podobnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dotyczącego warunków technicznych dla budynków. Tutaj co prawda temat temperatury wody został poruszony, ale dotyczy on jedynie zakresu temperatury ciepłej wody (55-60 stopni Celsjusza).

Firmy wodociągowe prowadzą badania wody, dbają o jej czystość i jakość. Jeśli jednak chodzi o temperaturę to w tej kwestii mają one zupełną dowolność. To dlatego temperatura zimnej wody z kranu może różnić się w zależności od czynników, takich jak:

  • pora roku (zimą woda płynąca w rurach będzie zimniejsza niż latem, ze względu na temperaturę gruntu i otoczenia),
  • przebieg sieci wodociągowej,
  • indywidualne preferencje dostawcy wody.

Dlaczego warto pić zimną wodę kranową?

Oczywiście zimna woda charakteryzuje się przyjemnym i orzeźwiającym smakiem. Ponadto jej spożywanie jest korzystne szczególnie w przypadku wysiłku fizycznego. Zgodnie z informacjami podanymi przez International Society of Sports Nutrition, zimna woda ma istotny wpływ na zwiększenie intensywności treningu. Jest to spowodowane utrzymywaniem niższej temperatury ciała przez dłuższy czas w porównaniu z piciem wody o temperaturze pokojowej. To z kolei oznacza, że ciało ludzkie nie poci się tak mocno przy wysiłku jak w przypadku picia cieplejszej wody.

Ludzie chętniej piją większe ilości zimnej wody, która jest po prostu smaczniejsza. Jest to ważne dla trenującego organizmu, który mocno się odwania podczas ćwiczeń fizycznych.

Wielu ludzi nie ma zaufania i boi się pić wodę prosto z kranu. W takim przypadku rozwiązaniem problemu jest filtr do wody pod zlew lub dzbanek filtrujący.